Guilt Free
Guilt Free to gra z gatunku Visual Novel oraz Point&Click, która rzuca światło na problemy zdrowia psychicznego i zaburzenia odżywiania. Pomóż młodej parze na trudnym etapie w ich związku i odkryj “problemy”, które w rzeczywistości mogą okazać się objawami poważnej choroby.
Nieliniowa historia
W Guilt Free wcielasz się w partnera osoby zmagającej się z zaburzeniami odżywiania. To od ciebie zależy, jak do niej podejść. Czy będziesz kochający i wspierający? A może zażądasz, by się zmieniła? Twoje wybory ukształtują historię!
Wiele zakończeń
Odblokuj wszystkie 5 zakończeń i zobacz, jak twoje wybory wpłynęły na przyszłość waszego związku. Czy będziecie żyli długo i szczęśliwie?
Eksploracja
Guilt Free nie jest typową grą z gatunku Visual Novel. Eksplorując dom, możesz dowiedzieć się wiecej na temat życia pary i ich przeszłości. Niektóre z obiektów pozwolą ci również odblokować znajdźki!
Steam User 15
Zapraszam na moją stronę kuratora Steam. Na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.
Guilt Free to historia o niemocy, jaką odczuwasz, gdy cierpią twoi bliscy, a ty nie potrafisz im pomóc
Guilt Free to krótka powieść wizualna z elementami point-and-click. Pięć różnych zakończeń wydłuża czas rozgrywki, o ile tylko odbiorca zapragnie przejść przez wszystkie dostępne scenariusze i dowiedzieć się, jak mogły potoczyć się losy głównych bohaterów.
Produkcję stworzyły dwie przyjaciółki z niezależnego studia Lateral Games, czyli Klaudia Bronowicka oraz Erica Koplitz. Obie, jak piszą na stronie internetowej, uwielbiają dobre historie i wierzą, że stanowią one podstawę dobrych gier. Swoimi projektami pragną poszerzać świadomość o tematach trudnych i ważnych, zwłaszcza że idą za nimi wyzwania projektowe, jakich twórczynie chcą się podejmować. W stu procentach zgadzam się z tym, że gry nie muszą służyć jedynie czystej rozrywce, ale i zwróceniu uwagi na coś, o czym być może do tej pory się nie myślało.
Słowo na B
W Guilt Free gracz wciela się w młodego mężczyznę, partnera Alice. Pewnego wieczoru bohater dostrzega, że dziewczyna po całym dniu pracy nie zjadła nawet połowy porcji, którą dla niej przygotował na kolację. Chwilę później dobiegają go z łazienki odgłosy wymiotowania. To sprawia, że zaczyna się zastanawiać i przyglądać zachowaniu Alice, w szczególności jeśli chodzi o kwestie związane z jedzeniem. Następnego dnia odkrywa, że jego kobieta opuściła mieszkanie bez śniadania i tak, nitka po nitce, dociera do sedna sprawy - Alice prawdopodobnie ma zaburzenia odżywiania. Przypomina sobie sytuacje, w których głównym tematem ich rozmów był wygląd zewnętrzny, a dokładniej rzecz biorąc, waga. Problem w tym, że główny bohater nie jest w stanie pojąć, z czym może zmagać się Alice. Nie rozumie, dlaczego atrakcyjna, szczupła dziewczyna doprowadza się do stanu niedożywienia i prowokuje wymioty. Natomiast Alice zaczyna nieświadomie testować granice partnera poprzez słabe wymówki, pretensje i odtrącanie.
W zależności od tego, jakie decyzje podejmie odbiorca, mężczyzna będzie bagatelizować narastający kłopot lub zacznie zgłębiać wiedzę o bulimii, by móc delikatnie pokierować Alice na profesjonalną pomoc terapeuty. Jako że udało mi się odblokować trzy z pięciu zakończeń, jestem w stanie określić, czy wybory narzucane przez grę rzeczywiście prowadzą do różniących się między sobą scen. Tak - za każdym razem losy pary potoczyły się zupełnie inaczej. Raz wcieliłam się w czułego i zainteresowanego chłopaka, a później przyjmowałam raczej obojętną postawę i nie wnikałam w sprawy Alice.
Tematyka poruszona w tej krótkiej powieści wizualnej dotyka wiele osób na całym świecie. Obsesja na punkcie jedzenia, wagi i wyglądu dotyczy chorych i ich bliskich. W moim odczuciu dobrze to ukazano w omawianej produkcji. Mamy bohatera, który sam zaplątuje się w pewną paranoję, sprawdzając swoją partnerkę, zaglądając do kosza na śmieci i toalety w poszukiwaniu dowodów na to, że Alice wyrzuciła jedzenie albo nie sprzątnęła wymiocin. W nim samym narastają negatywne emocje, a przede wszystkim osłabiająca jego relację z kobietą bezsilność. Tak bywa i w rzeczywistości, że widząc czyjś problem, ludzie ze strachu starają się od niego odsunąć albo na siłę z nim wojują, nawet gdy ci, których dotyczy on bezpośrednio, nie mają woli walki.
Rozgrywka polega głównie na czytaniu dialogów i "przechadzaniu" się po mieszkaniu młodej pary. Klikanie w różne obiekty prowadzi do wykonywania prostych czynności popychających fabułę do przodu, czasem można przeczytać komentarz głównego bohatera odnoszący się do danej rzeczy, na przykład obrazu zawieszonego nad kanapą albo konsoli do gier. Dostępny jest także częściowy wgląd do telefonu mężczyzny obejmujący prywatne notatki zapisywane na styl wpisów w pamiętniku oraz zdjęcia, które odblokowywane są w miarę postępu gry. W niektórych scenach występują jeszcze trzy inne postaci oraz pupil pary, czyli czarny kocur.
Stylistyka Guilt Free przypomina mi nieco Indygo - polską grę od Pigmentum Game Studio opowiadającą o artyście cierpiącym na depresję. Styl ilustracji oraz perspektywa pomieszczeń jest podobna, tylko że w Indygo dominował granatowy odcień, a w Guilt Free rządzi sepia. Myślę, że te dwa tytuły mogłyby być polecane w pakiecie i umieszczane na jednej półce. Chociaż przygnębiają, możliwe, iż komuś pomogą w podjęciu walki o swoje zdrowie psychiczne.
Steam User 0
Gra super ale na pewno nie dla osób dość mocno wrażliwych. Gra opowiada o dziewczynie która zmaga się z bulimią a my jej musimy pomóc. Planuje odblokować kolejne endingi bo narazie mam ending z tym że byłam jej jedynym wsparciem. Gra ciekawa bardzo wzruszająca i bardzo dobrze że twórcy gry dali numery jakby ktoś miał taki sam problem. Wtedy takie osoby na pewno poczują że nie są same. Grę oceniam 10/10<3
Steam User 0
Przeciętna powieść o poważnym problemie, bezpłciowa i nie zaskakuje. Są osiągnięcia Steam, bez prezentacji w profilu. Plus, że po polsku i bezpłatnie.
Steam User 0
Bardzo przyjemna, aczkolwiek poruszająca trudne tematy gra.
Wielki plus za Dantego <3
Steam User 0
ciekawa opowieść ukazująca historię osoby która zmaga się z zaburzeniami odżywiania z perspektywy osoby bardzo bliskiej, gra jest krótka ale bardzo ciekawa
Steam User 0
Świat współczucia dla anorektyczek nie jest dla mnie, za szybko wchodzę w stan złości jak moja druga połówka ukrywa coś albo jest taka zdystansowana. Po ledwie 30 min gry mam dość bo grając gotuje się na myśl ze on tak ciepło o niej myśli gdy ona JEST j#3bną anorektyczką
Steam User 6
꧁ BO PROBLEMY JEDZENIOWE TO COS ꧂
i kazda osoba zalsuguje na pomoc o ile chce ja uzyskaci
Fabuła
twoja przyszła zonka zachowuje sie nieco dziwnie i wkrzua sie o byle co cos czuje ze jest nie tak a moze hormony ? naracja jest dobrze prowoadzona wiencej podsumowaniu
GRAFIKA
szarawa
Muzyka
malo ale wsytrcjzonco
Rozgrywka
w sumie pond and click i czytaj z zrozumeniem
Podsumuwjąć
Produkcja mogła by być spokojnie pokazywana na lekcji wychowawczej bo ciekawy sposób pokazuje problem z odrzywaniem się kto ma czas niech pogra bo warto POLECMA
✂---✂---✂---✂---✂---✂---✂---✂---✂---✂---✂---✂---
Szukasz więcej recnezji lub zastnawiesz się czemu tyle błedów ? Zapraszam do obserowania i przecyztania opisu na mojej grupie kuratora