Age of Wonders 4
Get your Premium Edition today!
Wyróżnione DLC
o grze
Władaj krainą fantasy, której to TY nadasz kształt w Age of Wonders 4! Odkrywaj nowe, magiczne krainy w charakterystycznym dla Age of Wonders połączeniu strategii 4X oraz taktycznej walki turowej. Kontroluj frakcję zmieniającą się wraz z imperium, które powiększasz z każdą zagraną turą.
Wielokrotnie nagradzana seria studia Triumph Studios wkracza w nową epokę, wynosząc na wyższy poziom ikoniczne dla serii budowanie imperium, aspekty fabularne i prowadzenie wojny. System wydarzeń fabularnych oraz bogate możliwości konfiguracji imperiów zapewniają niepowtarzalne wrażenia z gry, gdzie każda rozgrywka dodaje nowy rozdział do stale rozwijającej się historii.
Potężni królowie-czarownicy powrócili do tych krain, aby rządzić nimi jak bogowie pośród śmiertelników. Zbierz księgi magii i posiądź zawartą w nich wiedzę oraz przekształcić swój lud tak, aby przygotować ich do epickiej bitwy, która nada kształt przyszłym wiekom.
- Stwórz swoich poddanych, łącząc ze sobą cielesne powłoki, cechy społeczne oraz moce magiczne. Skomponuj dowolną rasę: od kanibalistycznych niziołków po mistyczne, księżycowe elfy lub odtwórz ulubioną rasę fantasy
- Poszukuj potężnych ksiąg magicznych, aby zaklinać armie i przekształcać swój lud! Obserwuj, jak twój lud fizycznie się zmienia w anielskie istoty lub pomioty chaosu, aby stawić czoła przeciwnikom.
- Szukaj chwały w brutalnej dominacji, sprytnych sojuszach albo potężnej wiedzy tajemnej oraz wpisz swoje dziedzictwo w strukturę krainy!
- Każdy wybór otwiera nowe możliwości i przewagi taktyczne. Głęboka, wielowarstwowa strategia z każdą turą pozwala wypróbowywać nowe taktyki i poznawać nowe moce
- Taktyczne bitwy turowe ożywiają twoje armie, wystawiając na pokaz ich moce w środowisku ukształtowanym przez twoje decyzje. Od starć z wałęsającymi się potworami po wielkie okupacje z dziesiątkami jednostek po każdej stronie – co wraz z systemem morale i innymi funkcjami sprawia, że każda bitwa staje się nowym, świeżym wyzwaniem
- Olbrzymia różnorodność imperiów, jednostek oraz środowisk umożliwia nieskończoną regrywalność. Age of Wonders jest bardziej otwarte i modowalne niż kiedykolwiek w historii serii
- W każdej rozgrywce odkrywaj nową krainę lub stwórz swoją własną! Kształtuj nowe wariacje i kombinacje miejsc i cech – od zamarzniętych nieużytków pod panowaniem królowych lodu do opustoszałych ruin, po których błąkają się smoki
- Nowy system wydarzeń zapewnia nieoczekiwane dla gier 4X pokłady fabuły. Obserwuj, jak twoje decyzje nadają kształt światu wokół ciebie – od rozrastających się miast i wałęsających się armii po efekty magiczne zniekształcające rzeczywistość
- Wynieś swoje imperium ku chwale – choć twoja historia nie skończy się po zwycięstwie czy porażce! Wznieś swoich władców do panteonu i odblokuj kolejne ścieżki do personalizacji wrażeń z gry. Spotkaj stworzone przez siebie ludy jako potencjalnych rywali lub sojuszników w kolejnych rozgrywkach i przeżyj nowy rozdział we własnej historii!
Steam User 3
Jeżeli graliście i podobały się poprzednie części to ta odsłona przypadnie do gustu. Wszystkiego jest lub więcej, lub lepsze. Choć brakuje jeszcze troszkę modów. Gra warta ceny przy przecenie 50%+
Steam User 2
Nie grałem w AoW 3 ani w Planetfall więc piszę z perspektywy osoby nie mającej dużego doświadczenia z tą serią.
Rozgrywka
W tej grze wcielamy się w rolę Godira – potężnego bohatera, którego celem jest stworzenie imperium i pokonanie konkurencyjnych imperiów. Tworzymy postać i rasę (lub wybieramy z przygotowanych przez twórców), którą będziemy prowadzić i zaczynamy rozgrywkę.
Wbrew temu co twierdzą niektórzy gra nie jest miksem HoM&M 3 i Civilization. Jeśli ma coś z „Hirołsów” to najprędzej z czwartej części – tam też nasi bohaterowie brali aktywny udział w walce a nie tylko siedzieli na koniu i rzucali czarami; no i pozostałe jednostki mogą się poruszać po mapie świata i zbierać surowce:) Poza tym to gra stricte 4X – eksplorujemy, zajmujemy nowe terytoria, gromadzimy surowce i walczymy z wrogami. Tym co odróżnia AoW 4 od Civki i jej podobnych (Old World czy Humankind) to właśnie godirowie (bohaterowie) i zakorzenienie w świecie fantasy. Zatem są czary (do używania w walce i na mapie świata) czy też jednostki typu orki, elfy, krasnoludy, niziołki itp. Z kolei zamiast typowej technologii badamy magię.
Rozgrywka przebiega typowo dla gier 4X: rozpoczynamy z jednym miastem, Godirem, kilkoma podstawowymi jednostkami i zwiadowcą. Dookoła zobaczymy pierwsze surowce do zebrania i potwory do pokonania. Po kilku turach zapewne natkniemy się na jakieś neutralne miasto lub konkurencyjne imperium. Rozwijamy swoje miasto budując budynki, przyłączamy pobliskie tereny, badamy czary, rekrutujemy kolejne jednostki, zakładamy posterunki a później zmieniamy je w miasta… Pod tym względem gra jest bardzo dobra. Przyjemnie jest rozwijać nasze imperium, bohatera, rekrutować coraz lepsze jednostki i mutować je za pomocą magii.
Jeśli chodzi o walkę to też jest dobrze. Armie mogą składać się z maksymalnie 6 jednostek (w tym bohater) a udział w potyczce mogą maksymalnie wziąć po 3 takie odziały po każdej ze stron. Istnieją takie mechaniki jak ataki z flanki, ataki okazyjne, szarże. Ponadto jednostki mają wiele różnorakich umiejętności. Naprawdę wiele. Niemal każda jednostka ma jakąś cechę pomocną w walce. Na przykład jest kilka rodzajów pająków. Jeden rzuca siecią, która unieruchamia na turę, a inny może skakać przez co może łatwo dostać się do jednostek, które trzymamy z tyłu. Na początku trudno zapamiętać, która jednostka co potrafi dlatego warto czytać ich opisy żeby nie dać się zaskoczyć. Walki są ciekawe chociaż przy dłuższych kampaniach na pewno będziemy korzystać z automatycznego rozstrzygnięcia bitew, który nota bene działa w miarę sprawiedliwie, ale wiadomo: prowadząc bitwy samemu, na ogół, wyjdziemy na tym lepiej.
Gra jest wielka. Gospodarka opiera się na złocie i manie. Poza nimi miasta przynoszą dochód w postaci żywności, produkcji, werbunku, wiedzy i punktów imperium. Poza tym możemy zbierać materiały magiczne, które również mogą przynieść nam korzyści. Osobna jest pula punktów czarowania na mapie świata; przetapiamy w kuźni niepotrzebne artefakty żeby stworzyć nowe z interesującymi nas perkami; prowadzimy dyplomację z innymi imperiami i wolnymi miastami; wybieramy magię do zbadania itd. Jest tego sporo ale wszystko jest przystępnie opisane (choć trzeba mieć na uwadze, że do lokalizacji można mieć zastrzeżenia, ale o tym później). Prowadzimy też dyplomację chociaż nie jest ona jakoś wybitnie zaawansowanym aspektem gry. Tak więc według mnie poziom skomplikowania jest optymalny – jest wiele rzeczy o które musimy zadbać w naszym imperium ale nie odczuwamy przytłoczenia. Wygrana, tak poszczególnych bitew jak i całej kampanii, które odnosimy dzięki naszym decyzjom i opanowaniu zasad gry, przynosi satysfakcję.
Audiowizualia
Generalnie gra wygląda i brzmi bardzo dobrze. Wszystko jest czytelne i przejrzyste zarówno na mapie świata jak i podczas walki. A propos mapy – nie ma tutaj typowych dla gier 4X heksów a poszczególne pola mają nieregularne kształty co moim zdaniem jest plusem. Animacje są ładne, pola bitwy w miarę różnorodne. Postacie, które tworzymy – nasi Godirowie również wyglądają dobrze i można ich dostosowywać z dużą dowolnością.
Muzyka jest w porządku – stanowi pasujące tło do rozgrywki. Podobnie jest z wszelkimi dźwiękami np. podczas zbierania surowców czy w trakcie walki; wszystko ładnie pasuje i tutaj nie ma się czego przyczepić.
Gra działa płynnie, ale oczywiście trzeba liczyć się z tym, że (zwłaszcza na dużych mapach) komputer musi trochę dłużej „pomyśleć” w późniejszych fazach rozgrywki.
Co poszło nie tak
Dotychczas nie narzekałem za bardzo, więc czas na parę łyżek dziegciu w tej beczce miodu:) Gra sprawia dobre pierwsze wrażenie a jej wady ujawniają się z czasem.
W AoW 4 nie ma kampanii jako takiej a jedynie kilka misji fabularnych. I te misje są bardzo dobre tylko szkoda, że jest ich tak mało.
Gra czasami oszukuje. Podbijamy wrogie imperium, oblegamy ostatnie miasto. Gospodarka przeciwnika jest zrujnowana, czyli nie może już za bardzo rekrutować nowych jednostek a tymczasem znikąd pojawiają im się trzy pełne armie. WTF? Zdarzyło mi się to kilkukrotnie.
SI mogłoby być lepsze. Nasi sojusznicy często są zupełnie bierni podczas toczenia wojen. Sprzymierzonym wolnym miastom możemy nawet nakazać zaatakować przeciwnika ale nie zawsze są do tego skorzy.
Polska lokalizacja jest kiepska. Miejscami wygląda jak robiona przez automat co widać po niepoprawnej deklinacji. Niektóre nazwy miast czy bohaterów kończą się dziwną zbitką liter. Czasami tłumaczenie prowadzi do absurdów: jednostka ma cechę „wysokie utrzymanie”; najeżdżamy kursorem żeby wyświetlić opis tej cechy i czytamy: „utrzymanie jednostek zostaje zmniejszone o 25%.” Aha, no to wszystko jasne:)
Generalnie grę polecam. Age of Wonders 4 było moim pozytywnym zaskoczeniem 2023 r. Bawiłem się przy niej bardzo dobrze i pewnie będę do niej wracał przy okazji kolejnych DLC, których ceny, jak w przypadku każdej chyba gry Paradoxu są zawyżone. Z podstawową wersją gry też raczej zaczekałbym na promocję – ponad 200 zł to jednak trochę za dużo.
Steam User 3
Bardzo ładna gra graficznie. Jesli ktoś lubi świat fantazy i magii to pozycja numer jeden aby tą gre mieć. Narazie kilka godzin ograłem ale bardzo się wkręciłem w klimat. Polecam z czystym sercem bardzo duzo opcji do czytania oraz fajne mechaniki. Plecam w zupełności.
Steam User 6
Fabuła tak nudna że prawie zasnąłem (mam problemy z zasypianiem)
Steam User 0
Gra się przyjemnie, graficznie miłe dla oka, duże zróżnicowanie frakcji, czarów, możliwości modyfikowania swojej rasy. Polecam
Steam User 0
Jedna z najlepszych strategii z walką turową. Możemy przy każdym podejściu stworzyć zupełnie nową rasę i zestaw zaklęć, co da nam możliwość skorzystania z nieznanych wcześniej taktyk. Podczas starć trzeba naprawdę pogłówkować, ale daje to możliwość zwycięstwa z silniejszym wrogiem bez większych strat. Mamy różne rodzaje jednostek, a te, które zdobędziemy zależą nieraz od naszej wędrówki i poczynań na mapie świata. Gra ma jeden mankament - treść wielu opisów jest generowana w jakiś dziwny sposób i w języku polskim są dziwne odmiany wyrazów, co kłuje w oczy i czasami prowadzi do konsternacji. Nie jest to jednak coś co specjalnie zniechęca do gry - na pewno nie w moim przypadku. Efekt jeszcze jednej tury jest więc git. Ja polecam, bo sam się nie zawiodłem
Steam User 0
Despite crashes the game is very fun. I cannot wait for future content (and waiting for crash fixes, because those really get annoying)